fbpx

Kartais dovanoti dovanas verslo partneriams gali būti labai sudėtinga misija, kelianti nemenką stresą. Taip būna ypač tuomet, jei nėra žinomas verslo dovanų etiketas. O toks tikrai egzistuoja ir rekomenduojame į jį būtinai atsižvelgti. Juk nenorite likti nesuprasti ar netgi įžeisti savo partnerių? Tokia galimybė visuomet egzistuoja, ypač jei tie partneriai yra ne lietuviai, o tolimos ir kultūriškai skirtingos šalies gyventojai. Taigi, kokios yra pagrindinės verslo dovanų dovanojimo taisyklės?

 

Personalizuokite dovanas

Jei tik tai yra įmanoma, kiekviena dovana turėtų būti personalizuota ir skirta konkrečiam gavėjui. Klientai, verslo partneriai, kolegos nori jausti, kad jie yra vertinami. Dovanodami kiekvienam partneriui skirtingą dovaną pagal jo pomėgius ar asmenybę, jūs parodysite, kad, rinkdami dovaną, ilgai galvojote apie tą žmogų, kad klausėte, kai jis jums pasakojo savo istoriją ir kad visa tai prisimenate. Žinoma, tokia personalizuota dovana tinka dažniausiai tais atvejais, kuomet turite tik kelis gerai pažįstamus partnerius, bet jeigu reikia įteikti daug dovanų mažai pažįstamiems klientams, tai bus neįmanoma. Tuomet klientams parenkamos mažesnės dovanos, bet svarbu nepadaryti klaidos ir nedovanoti tiesiog reklaminių įmonės suvenyrų, nes tai nėra dovana, o tiesiog jūsų reklama. Partneriai tokių dovanų nevertina ir netgi gali įsižeisti. Jie supranta, kad dovanodami reklaminį suvenyrą jūs galvojote tikrai ne apie dovanos gavėją, o apie savo įmonę.

 

Apgalvokite religinius klausimus

Religija – yra ta sritis, kuri kiekvienam žmogui yra labai jautri. Verslo dovanų etiketas ypatingai akcentuoja šią sferą. Turite suprasti, kad ne visi jūsų klientai ar partneriai švenčia Kalėdas, Velykas ar kitas šventes, kurias švenčiate jūs patys. Dovanos įteikimas žmogui, kuris negali jos priimti dėl savo religinių įsitikinimų, gali abi puses pastatyti į nejaukią padėtį. Norint to išvengti, galima iš anksto tiesiog paklausti: „Ar jūs švenčiate Kalėdas?“. Jeigu išsiaiškinsite, kad žmogus jų nešvenčia, tuomet nėra tikslo jį apdovanoti Kalėdų proga. Savo padėką ir dėmesį partneriui galite parodyti bet kada, pavyzdžiui, įteikdami jam dovanėlę po įgyvendinto projekto ar tiesiog kalendorinių metų pabaigoje kaip padėką už bendrą darbą, nesiejant to su jokiomis šventėmis.

 

Venkite dviprasmiškų dovanų

Kai kurios dovanos gali būti suprastos įvairiai, todėl jų reikėtų vengti, ypač tuomet, kai jas dovanojame tarptautiniams partneriams. Apsisprendus dėl dovanos, reikėtų patikrinti kiekvienos šalies įpročius ir įsitikinimus, kad netyčia nepadovanotumėte įžeidžiančio simbolio. Venkite bet kokios simbolikos, kuri gali būti suprasta ne taip. Taip pat reikėtų vengti humoristinių dovanų. Kas vienam juokinga – kitam gali būti nesuprasta. Visi mes esame skirtingi, taigi skiriasi ir mūsų humoro jausmas.

 

Kiekvienas žmogus yra svarbus

Dovanojant dovanas darbuotojams, labai svarbu ko nors nepamiršti ir dovanomis apdovanoti visus komandos narius, neišskiriant tik kelių, jūsų manymu, svarbiausių. Netgi jūsų klientai ar partneriai nuolat bendrauja su kolegomis savo verslo šakoje, dalyvauja susitikimuose, seminaruose. Taip gali išsiaiškinti nemalonią tiesą, kad vieni jūsų partneriai gavo dovanėles metų pabaigos proga, o kiti liko pamiršti. Nemaloni situacija. Siekiant jos išvengti, verslo dovanų etiketas rekomenduoja susidaryti visų partnerių sąrašą ir pagal jo ilgį ir jūsų įmonės galimybes nuspręsti, kokias dovanėles visiems reikėtų padovanoti. Jeigu sąrašas pasirodė esąs labai ilgas, tuomet geriau dovanoti mažesnes dovanas, bet visiems jame esantiems žmonėms ar įmonėms. Net nedidelė smulkmena ar atvirukas priverčia žmogų jaustis svarbiu jums.

Verslo dovanų katalogas